پارافین برتر
خانه / پارافین / پارافین چیست و کاربردهای آن در زندگی

پارافین چیست و کاربردهای آن در زندگی

به بیان ساده می‌توان پارافین را به عنوان یک ماده‌ی نفتی نام برد که در بازار به دو شکل مایع یا جامد یافت می‌شود. پارافین جامد از حالتی ژله‌ای است و که با نام واکس پارافین نیز شناخته می‌شود. در واقع هر وقت که حرف از واکس پارافین به میان می‌آید که همان پارافین جامد است.
نوع ژله‌ای و جامد پارافین از گذشته بیشتر برای تولید انواع شمع مورد استفاده قرار گرفته است. البته هر چه در طول زمان جلوتر رفتیم کاربردهای دیگر پارافین نیز افزوده شده است. از نوع مایع پارافین نیز بیش از هر فعالیت دیگری برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود. البته علاوه بر نوع جامد و مایع می‌توان پارافین را در قالب‌های دیگری نیز دسته‌بندی کرد.

دسته‌بندی پارافین تنها به حالت جامد و مایع محدود نمی‌شود و انواع و اقسام یا گونه‌های دیگری نیز دارد.

انواع و اقسام و کاربرد نوع جامد پارافین

پارافین جامد را در حالت کلی می‌توان به سه دسته‌ی پارافین خوراکی، پارافین بهداشتی و پارافین صنعتی تقسیم کرد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که خود یا یکی از دوستانتان به بیماری خاصی مبتلا شده اید و به دستور پزشک معالج از خوردن دارویی برای سهولت عکس‌برداری توسط اشعه‌ی ایکس از اعضای داخلی بدن خود باشید.

در واقع این دارو یکی از گونه‌های خوراکی پارافین به شمار می‌رود. به طور کل طیف گسترده‌ای از گونه‌های پارافین خوراکی در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از گونه‌های مختلف پارافین بهداشتی نیز به شکل عمده در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

در صنعت نیز موارد استفاده از پارافین بیش از هر چیز در قالب موادی به نام روان‌کار تعریف می‌شود. روان‌کار به موادی گفته می‌شود که به منظور کاهش اصطکاک میان سطوح متحرک به کار می‌رود و حرکت آنها روی یکدیگر را به امری ساده‌تر و روان‌تر از حالت عادی تبدیل می‌کند.

نوع دیگری از پارافین جامد نیز وجود دارد که با نام پارافین جامد گرانول شناخته می‌شود. شاید رایج‌ترین و آشناترین مورد استفاده از پارافین جامد گرانول را بتوان در صنعت لاستیک سازی سراغ گرفت.

 

انواع و اقسام و کاربرد نوع مایع پارافین

پارافین مایع انواع و اقسام خاصی ندارد و تنها در یک قالب ثابت یعنی همان پارافین مایع شناخته می‌شود. این نوع از پارافین به طور عمده در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایعی مانند لاستیک ‌سازی، کبریت سازی، شمع سازی، باطری سازی و کابل سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
علاوه بر آن از وجود پارافین در صنایع و فعالیت‌های دیگری نظیر ساخت سموم مختص به دفع آفات نباتی، ایزولاسیون، تولید رنگ ورزین، تولید چسب، تولید پارچه و کاغذهای صنعتی ضد آب، تولید واکس و پولیش، ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع مرتبط با بسته‌بندی چوب و کاغذ، صنعت ریخته گری، صنایع دفاعی، صنایع سیمان و صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مدادهای شمعی و پاستل‌های روغنی، برای کشیدن کشیدن نقاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، که از پارافین استفاده می کنند. همچنین از پارافین برای لغزنده کردن چوب‌های اسکی و کاهش میزان اصطکاک آنها با برف نیز استفاده می‌شود. همچنین اغلب در جوهر مورد استفاده به عنوان پایه مرکب جامد برای پرینترهای حرارتی نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

اگر نگاه دقیق‌تری به اطراف خود بیاندازیم مشاهده خواهیم کرد که از پارافین علاوه بر مصارف آرایشی و مواردی نظیر ساخت واکس موبر، وازلین یا کرم‌های مرطوب کننده، برای مقاصد کاملا متفاوتی نظیر جلوگیری از وقوع اکسیداسیون در سطوح آهنی و فولادی یا دفع رطوبت و گرد و غبار از سطوح نیز استفاده می‌شود.

به این ترتیب می‌توان شاخه‌های متعدد و گوناگون صنعتی یا غیر صنعتی که از پارافین در آنها بهره گرفته می‌شود را بسیار زیادی را توصیف کرد.

فروش انواع  پارافین

قیمت پارافین تولیده شده بستگی به کیفیت، خلوص و میزان روغن آن بستگی دارد. هر چه پارافین خالص تر باشد ظاهری سفید و شفاف تری خواهد داشت. جهت دریافت قیمت انواع پارافین و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول با ما تماس بگیرید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آقای مهدی اسحاقیان
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
شماره موبایل: 09129383258
پست الکترونیکی: Mahdi443mahdi@gmail.com

مطلب پیشنهادی

اموزش درست کردن شمع + عکس..

ساخت شمع های زیبا قطعاً بسیار سرگرم کننده است. به علاوه، این سرگرمی فرصتی برای شما فراهم می کند که شمع های زینتی زیبایی نیز برای تزیین منزل خود تهیه کنید. آنها همچنین می توانند هدایای محسوب شوند.