پارافین برتر
خانه / پارافین / مشکلات صنعت پارافین سازی در ایران
صنعت پارافین سازی
صنعت پارافین سازی

مشکلات صنعت پارافین سازی در ایران

صنعت پارافین سازی در ایران  بیشتر از سه دهه قدمت دارد و قبل از آن نیازهای صنایع داخل به انواع پارافین از طریق واردات تأمین می شد . پیش کسوتان این صنعت از موادی که در پالایشگاه های روغن سازی به عنوان ضایعات نام برده می شد به عنوان خوراک صنایع پارافین سازی( اسلک وکس ) استفاده نموده و روز به روز به دلیل فعالیتهای تولیدی ، بازرگانی و بازاریابی به ارزش این ماده افزودند . بطوری که در مدت کمی نزدیک به یکصد و بیست واحد پارافین سازی در کشور تاسیس و فعال گردید .

واحدهای پارافین سازی به غیر از اسلک وکس ( که قبلاً به عنوان سوخت یا مالچ استفاده می گردید ) وکسهای آف گرید پتروشیمی ها را نیز که نگهداری آن برای شرکتهای پتروشیمی معضل بود جذب نمودند . یعنی در واقع واحدهای پارافین سازی به عنوان صنعت دوستدار محیط زیست نسبت به تخلیه مخازن پالایشگاه های روغن سازی و محوطه شرکتهای پتروشیمی اقدام نموده و ضایعات دریافتی را به محصولاتی با ارزش افزوده بالا تبدیل می نمایند .

یکی دیگر از کمکهای واحدهای پارافین سازی به پاکسازی محیط زیست و ایجاد اشتغال ، جمع آوری و مصرف کلیه بشکه های مستعمل جهت بسته بندی فوتس اویل و صادرات آن می باشد که سالیانه بالغ بر صدها هزار بشکه مستعمل از محیط زیست جمع آوری و مجدداً وارد چرخه صادرات قرار می گیرد . پس از خصوصی سازی پالایشگاه های روغن سازی از سال ۱۳۸۲ به بعد هر روزه  بر مشکلات تأمین ، تضمین ، کمیت و کیفیت خوراک واحدهای پارافین سازی افزوده شده و نحوه قیمت گذاری نیز بدون رعایت  مصوبات کارگروه اقتصادی دولت مبنی بر تسری قیمت لوبکات به صنایع پائین دستی اعمال میگردد .

در نتیجه کلیه دستاوردهای تولید و علی الخصوص بازار آنها ، توسط بخشهای مختلف مصادره به مطلوب گردیده یا بصورت قابل ملاحظه ای تضعیف و در اختیار رقیبان خارجی قرار گرفته است . لذا به دلیل صادرات بی رویه خوراک این واحدها به بازارهای هدف، متأسفانه بخش قابل توجهی از فرصت های شغلی ایجاده شده از کشور ما به سایر کشورها منتقل شده است .

صنعت پارافین در حالی مجدداً افزایش ناگهانی قیمت خوراک را تجربه می کند که پس از گذشت حدود هشت سال از ارائه مشکلات و راهکارهای جامع پیشنهادی جهت رفع آنها به مسئولین امر می گذرد و هنوز هیچ اقدام مؤثری صورت نپذیرفته و همچنان صنعت پارافین در سراشیبی سقوط قرار دارد .

پارافین یکی از مشتقات نفت است که به دو شکل جامد و مایع تولید می شود . پارافین مایع به عنوان پایه مواد اولیه در تولید انواع محصولات آرایشی بهداشتی ، داروئی و همچنین به عنوان روانساز در انواع ماشین آلات کاربرد دارد ، گرید خوراکی آن در صنایع غذائی کاربرد ویژه ای دارد .

پارافین جامد نیز در گریدهای مختلف صنعتی ، بهداشتی و داروئی تولید می گردد و در صنایع تولید شمع ، صنایع چوب و کاغذ ، صنایع تایرسازی و گرید داروئی این محصول در تولید محصولات داروئی و بهداشتی کاربرد دارد .

با توضیحات فوق به خوبی مشخص می شود که فرآورده های پارافینی نیاز اساسی کارخانجات داخلی هستند و چنانچه توجه ویژه ای به این صنعت نشود به زودی شاهد تعطیلی کارخانجات فعلی که با حداقل ظرفیت تولید خود فعالیت می نمایند خواهیم بود و ادامه این روند موجب واردات این محصول خواهد شد .

حال سوال اینجاست که با توجه به حجم سرمایه گذاری های انجام شده توسط تولید کنندگان پارافین که علی رغم تحمل شدیدترین فشارهای اقتصادی در پی تحریم های ناعادلانه بین المللی ، افزایش پی در پی نرخ خوراک و رفتارهای غیر شفاف مسئولین امر توانسته اند ایران را از یک وارد کننده مطلق به یک مدعی صادرات تبدیل نمایند ، آیا زمان آن فرا نرسیده است که توجه ویژه ای به این صنعت شود تا علاوه برجلوگیری از تعطیلی اندک کارخانه های موجود و نیاز دولت به واردات پارافین مانع از دست رفتن سهم مطلق ایران در بازارهای بین المللی شویم .

 

 

فروش انواع پارافین جامد و مایع

قیمت پارافین تولیده شده بستگی به کیفیت، خلوص و میزان روغن آن بستگی دارد. هر چه پارافین خالص تر باشد ظاهری سفید و شفاف تری خواهد داشت. جهت دریافت قیمت انواع پارافین و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول با ما تماس بگیرید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
آقای مهدی اسحاقیان
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
شماره موبایل: 09129383258
پست الکترونیکی: Mahdi443mahdi@gmail.com

مطلب پیشنهادی

اموزش درست کردن شمع + عکس..

ساخت شمع های زیبا قطعاً بسیار سرگرم کننده است. به علاوه، این سرگرمی فرصتی برای شما فراهم می کند که شمع های زینتی زیبایی نیز برای تزیین منزل خود تهیه کنید. آنها همچنین می توانند هدایای محسوب شوند.